Základní informace

Den s experimentální fyzikou se bude konat 21. 10. 2024, tentokrát na Troji. Registrace se otevře 24. 9. a skončí 18. 10. 2024. Rozvržení jednotlivých exkurzí budeme postupně přidávat. Již nyní můžeme slíbit, že pro účastníky z daleka bude jako každý rok připravené ubytování z neděle na pondělí. Pokud máte nějaký dotaz nebo problém, neváhejte nám napsat na e-mail dsef@dsef.cz.

Harmonogram dne

Začátek DSEFu

  • Příjezd pro ubytované v hostelu bude v neděli od 16:00 až do půlnoci. Pondělní snídaně (pouze pro ubytované) je plánovaná na 7:00.
  • Prezence účastníků bude probíhat v čase 8:00–8:30 na Matematicko-fyzikální fakultě ve vestibulu budovy T v Troji na adrese V Holešovičkách 2/747. Po registraci bude následovat zahájení DSEFu a ranní přednáška.

Slavnostní zahájení DSEFu (8:50–9:05)

Ranní přednáška (9:05–10:00)

Kvantové technologie a měření s extrémní přesností
Mgr. Pavel Stránský, Ph.D.
Kvantová měření tvoří významnou oblast kvantových technologií, kde se principy kvantové mechaniky stávají základem pro naše vnímání a měření světa kolem nás. V přednášce se dozvíte, jak kvantové senzory – zařízení využívající unikátních vlastností mikrosvěta – posouvají hranice přesnosti a citlivosti daleko za možnosti klasických technologií. Tyto senzory nacházejí praktické uplatnění v mnoha oblastech od medicínské diagnostiky přes vysoce přesné navigační systémy až po detekci gravitačních vln. Kvantová fyzika tak poskytuje nové možnosti pro hlubší porozumění světu a budoucí inovace.

Exkurze

Při přihlášení si zvolíte jednu dopolední a odpolední skupinu; níže naleznete informace o tom, jaké exkurze na vás čekají. Dopolední program probíhá na pracovištích MFF UK, odpolední na různých vědeckých institucích v Praze a okolí. Výjimku tvoří exkurze do ELI Beamliens a Astronomického ústavu AV ČR, které budou celodenní.
Skupinu bude možné v přihlášce změnit do konce registrace, tj. 18. 10. 2024.

Přihlašování

Registrovat se

Ubytování

Kde je ubytování a jaké?
  • Ubytování je v Hostelu PLUS v Holešovicích.
  • Ubytováni budete pohromadě na velkých pokojích (7–8lůžkových).
  • V ceně ubytování jsou malé ručníky.
Placení za ubytování
  • Poplatek za ubytování je 300 Kč
  • Ubytování se bude platit předem – již brzy přibyde možnost jej uhradit skrze náš web.
Příjezd na ubytování
  • Přijet na ubytování můžete od 16:00.
  • Recepce na hotelu je otevřená nonstop, během večera můžete dorazit kdykoliv.

Exkurze

Anotace u některých exkurzí ještě nejsou doplněné. Jakmile budou k dispozici, objeví se níže na stránce spolu s ostatními.
Dopolední exkurze
10:15–10:40 10:55–11:20 11:35–12:00
Alfa ATM MOS PLA
Bravo MOD DET VOD
Charlie MOS SPA MIK
Delta DET VOD MOS
Echo PLA LOW MOD
Foxtrot RES MAK DET
Golf POH MIK RES
Hotel VOD ATM POH
India MAK MOD SPA
Juliet MIK PLA LOW
Kilo SPA RES ATM
Lima LOW POH MAK

Anotace exkurzí

Planetologie: vesmírné mise a počítačové modelování (MOD)

Na katedře geofyziky se vedle studia Země věnujeme také studiu ostatních terestrických planet a ledových měsíců. Do nitra planet sice přímo nahlédnout nemůžeme, geofyzika nám však nabízí celou škálu metod, kterými lze vnitřní strukturu cizích světů alespoň částečně poodhalit. V rámci této exkurze se podíváme, jaký typ dat sbírají vesmírné sondy na oběžných drahách jiných planet a co nám v kombinaci s matematickým modelováním, tedy s výrobou "planety" v počítači, říkají o rozmanitosti světů ve sluneční soustavě (i mimo ni).

Průlet atmosférou: modely a měření (ATM)

Začneme krátkou ukázkou simulátoru tornáda. Dále budeme pokračovat s dvojkyvadlem, na kterém předvedeme důležitost počátečních podmínek v chaotickém systému. Exkurzi zakončíme ukázkou modelových a naměřených dat s následnou návštěvou našich meteorologických přístrojů.

Mikroskopie STM a AFM (MIK)

Laboratoř kryogenní mikroskopie STM-AFM. Zaměřujeme se na zobrazení atomární a elektronové struktury povrchů pomocí rastrovací tunelové mikroskopie a mikroskopie atomárních sil. Pomocí atomárně ostrého hrotu dokážeme zobrazit povrchy protřednictvím kvantového tunelování elektronů nebo měření síly v jednotlivých chemických vazbách. Výzkum je zaměřený materiály využitelné v elektronice, katalýze nebo oragnické chemii.

Plazma ve vesmíru a laboratoři (PLA)

Laboratoř Elementárních procesů v plazmatu se zabývá studiem interakcí iontů s molekulami a elektrony v mezihvězdném plazmatu. K dispozici máme několik experimentálních zařízení, které nám umožňují provádět měření při teplotách až -260 °C, které jsou typické pro mezihvězdná oblaka plynu. Využíváme iontové pasti a metody vysoce citlivé laserové absorpční spektroskopie.

Fyzikální pohled na povrchové chemické reakce (POH)

Chemické reakce na rozhraní pevná látka/plyn nebo pevná látka/kapalina definují účinnost mnoha přístrojů. Pro ilustraci můžeme uvést například palivové články, baterií a obecně katalyzátory. Získávání informací o reaktantech, meziproduktech reakce a stavu reaktoru je však nečekaně obtížný úkol. V rámci této exkurze, se seznámíme s elementárními fyzikálně-chemickými technikami umožňujícími určit chemický stav, krystalografickou strukturu, a morfologii chemicky aktivních technologických rozhraní.

Vesmír ve skříni (SPA)

Historie Laboratoře kosmické fyziky sahá do začátku sedmdesátých let minulého století, i když skupina oficiálně vznikla až v roce 1990. Problematika má dva úzce spojené směry – vývoj (v minulosti i výroba) přístrojů pro měření plazmatu a nabitých částic v kosmickém prostředí a vlastní výzkum procesů, které v meziplanetárním prostoru probíhají. V poslední době je tento výzkum zaměřen hlavně na problematiku vzniku a vývoje slunečního větru a na jeho interakci se Zemí nebo dalšími planetami sluneční soustavy a procesy spojenými s touto interakcí (např. vlny v plazmatu). Druhý výzkumný směr je se zabývá prachovými částicemi v kosmickém prostoru. Protože jedním z důležitých parametrů je elektrický náboj, který prachové zrno nese, jsou v laboratoři jsou studovány procesy vedoucí k nabíjení prachu jeho interakcí s okolním plazmatem a UV zářením. Tento laboratorní výzkum je doplněn studiem prachu registrovaného kosmickými sondami, například při průchodu Saturnovými prstenci.

Vodík jako zdroj energie (VOD)

Vodík jakožto palivo s nejvyšší měrnou energií je perspektivní pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů a pohon bezemisních vozidel. Na KFPP se náš výzkum v oblasti elektrochemie zaměřuje na vývoj pokročilých palivových článků a elektrolyzérů vody s nanostrukturovanými katalyzátory, což jsou zásadní technologie pro vodíkové hospodářství. Pokrok v této oblasti by mohl být klíčovým faktorem pro řešení globálních energetických výzev, ochranu životního prostředí a zajištění udržitelné budoucnosti.

Mössbaeurova spektroskopie (MOS)

Jaderná magnetická rezonance (RES)

Nukleární magnetická rezonance (NMR) je nedestruktivní metoda pro studium struktury a dynamiky hmoty s uplatněním ve fyzice, chemii, biologii, medicíně a materiálových vědách. NMR využívá statické a radiofrekvenční magnetické pole k vyvolání rezonance v atomových jádrech, což umožňuje nahlédnout s vysokým rozlišením do chemického složení, lokální atomové struktury a symetrie a důležitých fyzikálních interakcí. V laboratoři NMR na Univerzitě Karlově studujeme širokou škálu systémů od roztoků a kapalin až po magneticky tvrdé látky.

Křemíkové detektory (DET)

Experiment ATLAS na urychlovači LHC ve švýcarském CERNu bude v nadcházejících letech vylepšen výměnou opotřebovaných částí a zvýšením detekčních schopností. Za tímto účelem na našem pracovišti testujeme vlastnosti a připravujeme výrobu páskových detektorů s křemíkovým senzorem. Podobné úkoly jsme řešili pro pixelový detektor DEPFET pro experiment Belle II v japonském KEK.

Makromolekulární fyzika (MAK)

Nízké teploty (LOW)

ELI Beamlines Dolní Břežany

ELI Beamlines je výzkumné laserové centrum, které je součástí evropské vědecko-výzkumné organizace The Extreme Light Infrastructure ERIC. V ELI Beamlines mezinárodní tým vědců a vědkyň provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů na světě. Díky nim máme k dispozici unikátní nástroje umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a materiálových věd, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice. ELI je centrum zaměřené na základní fyzikální výzkum. Jedná se o největší vědecký projekt v historii ČR. V současné době zaměstnáváme 350 zaměstnanců z více než 28 zemí světa. Centrum se nachází v obci Dolní Břežany, nedaleko Prahy.

Prague asteerix laser system

APALSX Badatelské centrum PALS (Prague Asterix Laser System), založené v listopadu 1998 jako společné pracoviště Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, je koncipováno jako uživatelská laboratoř poskytující základnu pro experimentální výzkum v oboru výkonových laserů a fyziky laserem vytvářeného plazmatu. Centrum bylo zpřístupněno externím uživatelům v září roku 2000.

THz spektroskopie

THz spektroskopie THz spektroskopie je relativně mladá spektroskopická metoda, zaměřující se na oblast elektromagnetického spektra ležící na rozhraní mikrovlnného a infračerveného záření. Využívá se například ke zkoumání fotonických krystalů nebo meta materiálů.

Oddělení magnetik a supravodičů FZÚ

Fyzikální chemie je oborem, kterým se zabývají vědkyně a vědci v ÚFCH J. Heyrovského. Je to obor rozsáhlý od výpočetní a teoretické chemie až po návrh nových nanomateriálů třeba pro energetické aplikace či do ochrany životního prostředí. Studenti budou mít možnost nahlédnout do některých laboratoří, kde vědci bádají například nad přípravou nových katalyzátorů, vylepšují elektrochemické metody či využívají různou spektroskopickou nebo mikroskopickou techniku k návrhu a charakterizaci připravených nanomateriálů.

Mikrotron - oddělení urychlovačů ÚJF AV

Mikrotron je cyklický urychlovač relativistických elektronů s možností konverze primárního elektronového svazku na sekundární fotonový svazek nebo neutrony. Umístěn je na detašovaném pracovišti v Karlínském tunelu v Praze, mimo řežský areál.

Urychlovač Van Der Graaf

V areálu těžkých laboratoří v Troji provozuje ÚTEF elektrostatický urychlovač iontů Van de Graaf HV2500 (dále VdG) s maximální energií protonů 2,5 MeV. Na urychlovači lze provádět fyzikální experimenty základního výzkumu – v současné době se měří interakce polarizovaných neutronů na polarizovaných terčích, dále jaderné reakce pro astrofyzikální výzkum.

Fakulta elektrotechnická ČVUT

Proton Therapy center

Proton Therapy Center Czech s.r.o. se věnuje léčbě onkologických pacientů pomocí scanovaného protonového svazku, tj. technikou IMPT.

ÚJF AV ČR, pracoviště Řež u Prahy

Zajímalo by Vás, jak to vypadá uvnitř centra, kde se zaměřují na podporu bezpečného a efektivního provozu energetických zdrojů (zejména jaderných) nebo na nakládání s radioaktivními odpady? Na této exkurzi tomu společně s námi přijdete na kloub!.

Ústav jaderného výzkumu

Ústav experimentální botaniky

Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen 1. ledna 1962. V současnosti má 14 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci, a šlechtitelskou stanici ve Střížovicích u Turnova. ÚEB se věnuje hlavně základnímu výzkumu v rostlinné biologii – konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii, fytopatologii a biotechnologiích. Je však aktivní také v aplikovaném výzkumu. V rostlinné genetice jsou naše projekty zaměřeny na molekulární genetiku pylu a funkční genomiku rostlin. Fyziologická témata zahrnují hormonální a ekologickou kontrolu růstu a vývoje rostlin, mechanismy transportu a účinku růstových regulátorů, fyziologii rostlinných virů a rostlinnou patofyziologii. V oboru biotechnologií se ústav zabývá například navrhováním a přípravou poživatelných vakcín z rostlin a mechanismy fytoremediace. Některé projekty směřují k praktickým aplikacím. Studium rostlinných hormonů například vedlo k syntéze látek, které zpomalují stárnutí kůže nebo vykazují slibné cytostatické efekty. ÚEB je rovněž velmi úspěšný ve šlechtění jabloní odolných vůči houbovým chorobám.